Hakkımızda

1988 yılından 1995 yılına kadar "Buhara Çini" olarak,1995 ten günümüze ise meslektaşlarımızın ve sanat severlerinde yakıştırması ve kendi beğenimiz doğrultusunda "Efsane Çini" olarak Çini-Seramik sektöründe  hizmet vermekteyiz.. Kuruluşumuzdan günümüze sadece,çini yada seramik altyapı(birinci ham pişirimi yapılmış bisküvi form) üretmekteyiz.. Dekor ve sırlama yapmamakta daha doğrusu altyapı yoğunluğu nedeniyle yapamamaktayız.. Aynı zamanda 2003 yılından günümüze Taşçini form,karo ve takı eşyalarınıda ham-bisküvi olarak  üretmekteyiz..  Dönem dönem İsmail Yiğit,Sıtkı Olçar,Saim Kolhan,Mehmet Koçer gibi birçok üstün dekor usatasının altyapısını(formlarını) üretmekteyiz.. Şuan itibari ile Kütahya çiniçilerinin %80 inin altyapı(form-bisküvi ürün) ihtiyacını karşılamaktayız.. Kütahya ve Türkiye'nin çeşitli illerinde birçok firma,üiversite,özel okullar,hobi merkezleri ve halk eğitim merkezleri ile çalışmaktayız..Tarihi ve geleneksel formların birebir röprödüksiyonunun yanı sıra göndereceğiniz bir fotoğraf,çizim,örnek numune ile istediğiniz ürünün birebir röprodüksiyonunu yapabilmekteyiz.. Ağırlıklı olarak çamur torna şekillendirme ile üretim yapmaktayız.. %100 el işçiliği ile çalışan kalıplama şablon vs. hiçbirşekilde kullanmayan bir atölyeyiz..

Burak Yıldırım-10/10/2010


 EFSANE MEHMET YILDIRIM

 

1968 de Kütahyada doğdu.Ailesinin maddi imkansızlıkları nedeniyle orta 2 de okulu bırakıp çalışmak,ailesine destek olmak durumunda kaldı.. ayakkabı boyacılığı yaptı.. köylerde dondurma sattı.. simit sattı.. pazarda limon sattı.. derken birgün televizyonda çamur torna(çark) ta vazolar yapan bir usta gördü ve ogün çiniye seramiğe ve en ağırlıklı olarak tornada bir şeyler yapmaya aşırı bir merak saldı.. Düşündüki ben Kütahyalıyım… Kütahyadayım.. Dünyanın çini_seramik başkentindeyim… Burada bu işi iyi yapan ve bana öğretebilecek bir usta olmalı…. Ve bugünlere gelmesine ilk vesile olan  kendini böylesine donanımlı yetiştirecek olan ustası meslektaşlarının,sanatla uğraşanların,onu ''efsane''  diye anmasının,''efsane'' diye hitap etmesinin ilk vesilesi  büyük usta Kamil Serçebay'la tanıştı… Kamil ustanın yanında yetişti… O günlerden günümüze başta çamur tornada şekillendirme ve tarihi geleneksel formların birebir röprodüksiyonunu yapabilme eğitimi almasının yanı sıra özgün farklı formlar üretmeyede yöneldi..  Daha sonra birçok atölyede çalıştı.. Farklı ustalardan farklı şeyler öğrendi.. Hep kendini geliştirmek öğrenmek öğrenmek öğrenmek ve öğretmek için azmetti.. 1988'de  ustalarının uygun görmesiyle kendi atölyesini kurdu.. Kısa  zamanda tanındı.. Piyasanın vazgeçilmez,aranan ustalarından oldu.. Şu ana kadar yanında ayrı ayrı dönemlerde 100 ü geçkin kişi çalıştırdı.. Çini seramik adına çok şeyler öğrenmelerine vesile oldu… Tam anlamıyla torna ustası(çarkçı) olarak 13 usta yetiştirdi… ((((yetenekli,istikrarlı ve azimli bir insanın tam anlamıyla profesyonel torna ustası olması hergün enaz 8-5 çalışarak yaklaşık 3 yıl sürmektedir)))) Ve her birini çok iyi ve büyük firmalara işe soktu.. Kimi yetiştirdikleri yurtdışında seramik fabrikalarında çalışmakta.. 90lı yıllardan beri üniversite öğrencilerinede elinden geldiğince yardımcı olmaktadır..Öğrenmeye ve öğretmeye ömrü boyu çok değer vermiştir.. Uzun yıllar bu çalışmaları sürdürken yanı sıra seramiğin diğer dallarındada kendini geliştirebilmek için yoğun çabalar sarfetti..
Seramik teknolojisi üzerine kitaplar aldı.. Kendi kendine okuyup anlamaya öğrenmeye çalıştı uzun yıllar…. Kimyada iyi ve donanımlı olan ustalarıyla hep irtibatta oldu.. Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nden     Münevver  Çakı hoca hanımla tanıştı.. Seramik teknolojisi alanında Münevver Hanım'dan  çok faydalanımları oldu… 2002 yılında Selçuklu ve özellikle daha çok Osmanlı Dönemi'nde yapılmış olan  ve günümüz çinilerinden oldukça farklı bir yapıya ve dayanıma sahip olan 6,7 yüzyıl boyunca hiç bozulmadan günümüze ulaşabilen Taşçini'lere merak saldı..  Uzun araştırmalar ve birçok denemeler yaptı.. 2007 de tübitak analizlerinde %92 osmanlı dönemi taşçini lerinin aynısını yapabildiğine dair belge aldı… ((( Taşçini'yi Türkiye ve Dünya'da yapabilen usta sayısı çok çok azdır… Çok yoğun,oturmuş,derinlemesine kimya bilgisi gerektirir..))) Taşçini nin %92 tamamen uyumlusunu yapabildiği tübitak analizleriyle tescillettiren tek usta EFSANE MEHMET tir.. Seramik Teknolojisi alanındada enaz bir seramik mühendisi kadar bilgilidir.. Anadolu Üniversitesi, Muğla Üniversitesi,Dumlupınar Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi gibi bir çok üniversitede ayrı ayrı dönemlerde davetli olarak torna gösterimi yaptı,konferanslar verdi.. Dönem dönem İzmir'de Antalya'da Ankara'da İstanbul'da özel okullarda-hobi merkezlerinde çamur torna-seramik şekillendirme kursları verdi.. En son geçtiğimiz yıl boyunca her hafta  sonu 2 gün İstanbul Beyoğlu İstiklal caddesinde özel bir elsanatları merkezinde torna ve seramik şekillendirme yöntemleri konusunda kurs verdi.. 2005-2009 yılları arasında Kütahya Çiniciler ve Elsanatları odası başkanlığı görevini yaptı…. Görevi ilk aldığında Kütahya'nın değerli büyük ustalarına çiniciler odası olarak çini-seramik sanatına katkılarından ve hizmetlerinden dolayı teşekkür belgeleri-plaketler verdi..Kütahya çini ve seramikçilerine ayrıca çiniciler sitesi inşaatları yapılmasına ve bu insanlara normalin çok çok altı fiyatlara satılmasına Çiniciler odası ve Çiniciler derneği ile birlikte vesile oldu…. Çinicilerin  İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Bursa gibi illerde devlet desteğiyle tamamen ücretsiz sergilere katılmasını ve ürünlerini satmasını sağladı… 2005 te T.C KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI SERAMİK SANATKARI OLDU… Bakanlık adına ve bakanlık desteğiyle birçok ilde  birçok kültürel-sanatsal sergilere etkinliklere katıldı… Kütahya yı, çiniciliği, tornayı tanıttı… TBMM de dönemin kültür ve turizm bakanı ile şuanki Başbakan'ın eşi Emine Hanımla Kütahya çiniciliğinin ve tüm geleneksel el sanatlarının kalkındırılmasıyla ilgili, tüm geleneksel sanatlara yıllarını vermiş ustalara devletin destek çıkması ve onları onore etmesiyle ilgili görüşmelerde bulundu….  Ve güzel sonuçlar aldı.. 2006 yılında dönemin Belediye Başkanı ve Vali'sinin ortak görüşüyle EFSANE MEHMET'ten tamamen habersiz olarak EFSANE MEHMET in tornada çalışırken birebir heykeli yapıldı.. Ve Kütahya'nın en işlek tek caddesi olan Cumhuriyet caddesi sevgi yoluna dikildi..
 

 

Burak Yıldırım
10/10/2010